15   7   2020 v 17:30 hodin  (velký sál)
Frida: Viva la vida
  Komentářů k filmu: 0

15   7   2020 v 19:30 hodin  (velký sál)
Víkend na chatě
  Komentářů k filmu: 0

22   7   2020 v 17:30 hodin  (velký sál)
Raoul Taburin
  Komentářů k filmu: 0

22   7   2020 v 19:30 hodin  (velký sál)
Než skončí léto
  Komentářů k filmu: 0

29   7   2020 v 17:30 hodin  (velký sál)
Země medu
  Komentářů k filmu: 0

29   7   2020 v 19:30 hodin  (velký sál)
Král Petr I.
  Komentářů k filmu: 0

5   8   2020 v 17:30 hodin  (velký sál)
Tajemní impresionisté
  Komentářů k filmu: 0

5   8   2020 v 19:30 hodin  (velký sál)
Maják
  Komentářů k filmu: 0

12   8   2020 v 17:30 hodin  (velký sál)
Sladký konec dne
  Komentářů k filmu: 0

12   8   2020 v 19:30 hodin  (velký sál)
Gentlemani
  Komentářů k filmu: 0

19   8   2020 v 17:30 hodin  (velký sál)
Na nože
  Komentářů k filmu: 0

19   8   2020 v 20:00 hodin  (velký sál)
Jít krást koně
  Komentářů k filmu: 0

26   8   2020 v 17:30 hodin  (velký sál)
Ixcanul
  Komentářů k filmu: 0

26   8   2020 v 19:30 hodin  (velký sál)
Klér
  Komentářů k filmu: 0


Frida: Viva la vida

Art On Screen - Frida: Viva la vida

Režie  -  Giovanni Troilo

Scénář  -  Giovanni Troilo

Země původu  -  Itálie

2019 / 90 min.

15. července v 17:30 – UMĚNÍ V KINĚ Umění, krása a bolest často kráčí ruku v ruce. O Fridě Kahlo bylo napsáno i natočeno mnoho děl, ale stále je život a dílo této osobité, vzhledem i tvorbou nezaměnitelné umělkyně, pro filmaře výzvou. Tentokrát se režisér Troilo (ve FK byly uvedeny jeho Monetovy lekníny) zaměřuje na dvojí Fridu: na jedné straně citlivá umělkyně a revolucionářka, na druhé straně silná a nezávislá žena, která se pro mnohé stala symbolem emancipace a svobody. Dokument rovněž přináší nádherné záběry jejích obrazů.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuVíkend na chatě

Seurapeli

Režie  -  Jenni Toivoniemi

Scénář  -  Jenni Toivoniemi

Země původu  -  Finsko

2020 / 120 min.

15. června v 19:30 Poslední večírek našeho mládí, tak by se krátce dal shrnout obsah filmového debutu režisérky Toiviniemi, která má za sebou úspěšný TV seriál a řadu krátkých filmů. Po létech se nynější třicátníci setkávají na chatě, kde dříve pařili jako náctiletí. Stará láska nerezaví a dávné křivdy se jen tak nehojí – rčení jehož pravdivost stoupá s mírou vypitého alkoholu. Drobná epizoda rozpoutá řetězovou reakci, která neušetří žádného. Vtipné dialogy, přesvědčivé herecké výkony, severská mentalita = pohodový film pro letní večer.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuRaoul Taburin

Raoul Taburin

Režie  -  Pierre Godeau

Scénář  -  Předloha: Jean-Jacques Sempé (kniha) Scénář: Guillaume Laurant

Země původu  -  Francie

2019 / 90 min.

22. července v 17:30 Raoul Taburin – Francie, komedie, 2018, 90 min. Snímek režiséra Godeaua je hravý, plný fantazie, groteskních situací, a je tak trochu retro. Raoul strávil celý život v jedné malé vesničce a je zde uznávaným opravářem kol. Tento dopravní prostředek je v okolí pro život zásadní, takže Raoul je všemi respektován stejně jako místní doktor. Žije však s (pro něj) temným tajemstvím: sám na kole jezdit neumí. Poté co se do vesnice přistěhuje člověk, který by mohl jeho pověst zničit, musí Raul konat. Samozřejmě pomocí velmi absurdních a bizarních řešení. Film pro potěchu duše i oka.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuNež skončí léto

Babyteeth

Režie  -  Shannon Murphy

Scénář  -  Rita Kalnejais

Země původu  -  Austrálie

2019 / 118 min.

22.července v 19:30 CENY: MFF v Benátkách 2019: cena za herecký výkon pro T. Wallace a další ceny. Život je krásný i proto, že se nedá naplánovat. Když se šestnáctiletá Milla zamiluje do průšviháře Mosese, je to pro její rodiče těžká zkouška. První setkání s láskou ale probouzí v nemocné Mille novou chuť do života a její energie a touha objevovat brzy změní celou rodinu. S lehkostí a originálním humorem vyprávěné drama se stalo diváckým hitem nejen festivalového publika.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuZemě medu

Honeyland

Režie  -  Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

Scénář  -  Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

Země původu  -  Makedonie

2019 / 87 min.

29.července v 17:30 CENY: Dvě nominace na Oscara, 3 ceny ze Sundance a dalších 37 cen a téměř padesát nominací. Úspěšný, vizuálně nádherný dokument lze též označit jako upřímné ekologické drama. Snímek vznikl v Makedonii, kde se také odehrává. Hlavní hrdinka je Hatidze, divoká včelařka žijící v hornaté pustině sama se svou nemocnou matkou. Díky včelaření si zajišťuje i obživu z okolní přírody, ale nikdy se nesnaží brát víc, než je potřeba. Její život se však razantně mění, když se vedle přistěhuje početná rodina, která v jejích včelařských schopnostech vidí potenciál pro obohacení. Snímek se zaměřujeme i na mezilidské vztahy, a zejména na vztah člověka k přírodě.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuKrál Petr I.

Kralj Petar I: U slavu Srbije

Režie  -  Petar Ristovski

Scénář  -  Petar Ristovski

Země původu  -  Srbsko/Řecko

2018 / 127 min.

CENY: Vítězný snímek MFF v Sofii. Hlavní postavou famózního debutu, výpravného historického dramatu, je srbský král Petr I. (1844-1921). Po atentátu na Františka Ferdinanda d´Este bylo Srbsko obviněno z podílu na jeho přípravě a měsíc po atentátu mu byla vyhlášena válka. Král Petr I. zpočátku do války nezasahuje, neb vládu již předal synovi Alexandrovi. Po úspěších srbské armády se však přesouvá na frontu. Se svými vojáky pak prožije euforii vítězství i frustraci a zmar porážky. (Ve filmu jsou velkolepým způsobem zachyceny bojové scény). Mimořádný balkánský pohled na vlastní i evropskou historii. Režie: Petar Ristovski


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuTajemní impresionisté

Impressionisti segreti

Režie  -  Daniele Pini

Scénář  -  Daniele Pini

Země původu  -  Itálie

2020 / 80 min.

5. srpna v 17:30 Impresionisté svou technikou malby i náměty uskutečnili uměleckou revoluci, přestože byli zpočátku odmítaní, nepochopení. Stáli mimo běžný vkus, neboť nerespektovali tehdy platná pravidla výtvarného umění. Byli však soudržnou, vytrvalou komunitou, která nám zanechala neuvěřitelné umělecké skvosty. Programově odmítli hledat ideální krásu, ale zachycovali krásu přirozenou, v jejich okolí a v danou chvíli. Režisér Pini se zaměřil na vznik a proces vývoje impresionistické komunity. Nasnímaná díla jsou pro diváka i lekcí dějin umění na dálku a výletem po světových galeriích.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuMaják

The Lighthouse

Režie  -   Robert Eggers

Scénář  -  Robert Eggers, Max Eggers

Země původu  -  USA

2019 / 110 min.

5. srpna v 19:30 CENY: Nominace na Oscara 2019 a další tři desítky cen a nominací. Willem Dafoe a Robert Pattinson v téměř dvouhodinovém černobílém hereckém koncertu. Příběh se odehrává na konci 19. století. Dva strážci majáku jsou díky bouřce uvězněni na odlehlém ostrově. Počasí, stísněné prostředí a nedostatek stravy z nich pomalu, ale jistě, dělá šílence. Režisér Eggers nabízí vskutku zajímavé výjevy, které jsou částečně hororové, částečně fantaskní a částečně odpudivé. Střídá bizarní situace, které umocňuje málo používaným formátem projekce v poměru stran 1.19:1. Ten se krátce využíval ve 20. letech. Zvláštní vizuální stránka, skvělé dialogy a famózní herecké výkony dělají z tohoto díla nevšední podívanou, která však nemusí být pro každého i když jde o velice kvalitní filmařský počin.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuSladký konec dne

Słodki koniec dnia

Režie  -  Jacek Borcuch

Scénář  -  Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch

Země původu  -  Polsko/ Itálie

2019 / 92 min.

12. srpna v 17:30 CENY: Cena za herecký výkon pro představitelku hlavní role Krystynu Janda. Po snímku, Vše, co miluji uvádí FK další snímek polského režiséra Jaceka Borcucha. Příběh se odehrává v Toskánsku, kde žije polská spisovatelka a básnířka, laureátka Nobelovy ceny Maria Linde (Krystyna Janda). Její poklidný život je brutálně přerušen informací o teroristickém útoku v Římě. Incident má na spisovatelku obrovský dopad. Při aktu udílení čestného občanství tak vyjádří své emociální a nekompromisní politické názory, které mají dramatické důsledky. Když rodina následně odhalí vztah matky s o 30 let mladším Arabem, je toto zjištění pro rodinu téměř devastující.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuGentlemani

The Gentlemen

Režie  -  Guy Ritchie

Scénář  -  Guy Ritchie

Země původu  -  USA

2019 / 113 min.

12. srpna v 19:30 Jméno režiséra Guy Ritchieho se na klubových scénách nevyskytuje. Tento britský režisér a scénárista se zaměřuje na zcela jiné žánry. Příznačnými znaky jeho tvorby jsou akční filmy, gangstersky apod. Gentlemani, snímek, který měl premiéru už v lednu letošního roku se ze zavedených klišé těchto žánrů vymyká. Režisér natočil sofistikovaný příběh, který má všechny prvky gangsterky, ale současně nabízí divákovi mnohem více. Komplikovanou zápletku, fantastické herecké výkony (Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Hugh Grant, Colin Farrell), skvělou kameru a humor. Vymazlený film u kterého se budete skvěle bavit.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuNa nože

Knives Out

Režie  -  Rian Johnson

Scénář  -  Rian Johnson

Země původu  -  USA

2020 / 131 min.

19. srpna v 17:30 Na nože je chytrá a nevšední detektivka, jejímž jádrem je hvězdné obsazení a zápletka. Bohatá hlava rodiny je jednoho rána nalezena s podříznutým krkem ve své posteli. Na scéně se objevuje policie, společně se soukromým detektivem v tvídovém obleku (Daniel Craig). Podivínský vyšetřovatel začíná postupné zpovídání jednotlivých členů rodiny. V rodině vztahy dávno nefungují a kostlivci vylézají ze skříní. Podezřelých je bezpočet a vyšetřovatel všechny zúčastněné mate svým přístupem. Detektivka určená hlavně milovníkům tohoto žánru skvěle graduje a napětí neklesá do posledního záběru.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuJít krást koně

Ut och stjäla hästar

Režie  -   Hans Petter Moland

Scénář  -   Hans Petter Moland

Země původu  -  Norsko/Švédsko/Dánsko

2019 / 122 min.

19. srpna ve 20:00 !!!!! CENY: Celkem 5 norských filmových cen, Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně a další ocenění. Norský režisér Moland je se svými díly častým hostem v našem klubu (Vzkaz v Lahvi, Aberdeen atd.). Jeho filmy obvykle rozebírají důsledky lidského konání a je tomu tak i u snímku Jít krást koně. Tore je stárnoucí muž, který tráví zbytek svého života na opuštěném místě. Samota mu vyhovuje. Poklid naruší soused, který hledá zatoulaného psa. Střetnutí vyvolá v Toreho mysli řadu vzpomínek: na poslední léto, které trávil s otcem a na tragickou událost, která ovlivnila jeho dospívání. Poslední Molandův film je příběhem o vině, výčitkách z toho, co člověk spáchal, a i z toho co měl udělat, ale neuděl.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuIxcanul

Ixcanul

Režie  -  Jayro Bustamante

Scénář  -  Jayro Bustamante

Země původu  -  Guatemala/ Francie

2015 / 100 min.

26. srpna v 17:30 Guatemalský film v klubu ještě nikdy uveden nebyl, neboť jihoamerická kinematografie se všeobecně objevuje na evropské scéně jen sporadicky. Snímek Ixcanul, který se pyšní téměř čtyřmi desítkami cen je úspěšnou výjimkou. Sedmnáctiletá María je prostá indiánská dívka, která se poprvé zamiluje a její život nečekaně nabere jiný směr. V příběhu situovaném do drsného a přírodní mystikou prostoupeného prostředí nechybí společenská kritika současné Guatemaly. Debutující Jayro Bustamante dokázal už ve své prvotině suverénně spojit psychologická a sociální témata. Film v roce 2015 ohromil Berlinale a získal prestižní cenu Alfreda Bauera.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuKlér

Kler

Režie  -  Wojciech Smarzowski

Scénář  -  Wojciech Smarzowski, Wojciech Rzehak

Země původu  -  Polsko

2020 / 132 min.

26. srpna v 19:30 Nejskandálnější snímek polské kinematografie za posledních 50 let. Film pojednává o prohnilých strukturách uvnitř katolické církve, což je v Polsku, kde se hlásí ke křesťanství 95% obyvatel, výrazně třaskavé téma. Příběh začíná společnou oslavou tří kamarádů, kněžích Lisockého, Tryby a Kukuły. Po bujaré pitce, při které se přítomní opájí svou mocí zaštítěnou církevní hodností, se jejich cesty rozcházejí. Režisér pak všechny tři protagonisty sleduje v jejich pádu až na samotné dno. Všichni si více, či méně uvědomují své chyby, ale nejsou schopni vzdát se postavení, které jim institut církve zaručuje.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuHostováno na webalias.cz