25   3   2019 v 17:30 hodin  (velký sál)
BBB: Manželské etudy: Nová generace
  Komentářů k filmu: 0


1   4   2019 v 17:30 hodin  (velký sál)
Monetovy lekníny - magie vody a světla
  Komentářů k filmu: 0

1   4   2019 v 19:30 hodin  (velký sál)
Goliáš
  Komentářů k filmu: 0

8   4   2019 v 19:30 hodin  (velký sál)
Zjevení
  Komentářů k filmu: 0

15   4   2019 v 19:30 hodin  (velký sál)
Trabantem tam a zase zpátky
  Komentářů k filmu: 0

18   4   2019 v 17:30 hodin  (velký sál)
Pozvánka na premiéru : Modlitba
  Komentářů k filmu: 0

22   4   2019 v 19:30 hodin  (velký sál)
Šťastný Lazzaro
  Komentářů k filmu: 0

29   4   2019 v 19:30 hodin  (velký sál)
Ostrým nožem
  Komentářů k filmu: 0


BBB: Manželské etudy: Nová generace

Bezva Březnové Bijáky III

Režie  -  Hana Třeštíková

Scénář  -  Hana Třeštíková

Země původu  -  Česko

2019 / 91 min.

Původní Manželské etudy natáčela Helena Třeštíková od roku 1980. Tehdy si náhodně vybrala několik manželských párů, které sledovala od momentu jejich svatby po dobu šesti let. Cyklus vznikal ve spolupráci s Českou televizí. Z této série, stejně jako z časosběrné metody se stalo celoživotní zaměření Heleny Třeštíkové, a tak na přelomu století vznikly ještě Manželské etudy po 20 letech a nejnověji také Manželské etudy po 35 letech, mapující původní manželské páry. (Dokumenty jsme uvedli ve filmovém klubu). Manželské etudy: Nová generace je již dílo režisérčiny dcery Hany Třeštíkové. Hana se zaměřila na zcela nové aktéry a vývoj vztahů mezi mladými lidmi v současné, trochu hektické době. Sedm let života mladých manželů Mirky a Kuby v mnohém odráží současné problémy – na řadu přicházejí otázky rodičovské zodpovědnosti, dominantní role ve vztahu, nestálost, finanční gramotnost. Hana Třeštíková je producentka filmů Šmejdi, Občan K., Zkáza krásou nebo Bratříček Karel. Ve svém režijním debutu zachytila soukromá dramata opravdu strhujícím způsobem. Navazuje tak na dílo své matky Heleny, která tento populární formát proslavila. Vstupné pro členy FK 80, ostatní 120 Kč.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuBBB: Je mi jedno, že se zapíšeme do historie jako barbaři.

Bezva Březnové Bijáky III

Režie  -  Radu Jude

Scénář  -  Radu Jude

Země původu  -  Rumunsko / Česko / Francie / Bulharsko / Německo

2019 / 140 min.

CENY: Snímek získal Křišťálový globus na loňském MFF v Karlových Varech a další ceny různým mezinárodních festivalech. Uznávaný rumunský režisér Radu Jude (ve filmovém klubu jsme uvedli snímek Aferim!) se tímto snímkem snaží vyrovnat s temnou a přehlíženou kapitolou z historie svého národa. S obdobím okolo roku 1941, kdy v Rumunsku vrcholy protižidovské čistky, během kterých přišlo o život 280 až 380 tisíc Židů. Děj filmu se však odehrává v současnosti, kdy se mladá režisérka Mariana snaží vytvořit historicky přesnou a nepřikrášlenou divadelní instalaci/přehlídku dějin rumunského národa při příležitosti oslav historického výročí v Bukurešti. Nehodlá však národ glorifikovat, naopak. Téměř jako jediná chápe, že se Rumuni musí konečně bez příkras postavit čelem ke své minulosti a otevřít širokou diskuzi na téma židovského holokaustu. Příběh Barbarů začíná několik týdnů před samotným uskutečněním přehlídky, během produkčních příprav – komparzních castingů, výběru rekvizit a kostýmů. Čím více se blíží datum premiéry, tím více se proti Marianě začínají ozývat hlasy zpochybňující její historické vidění. Tlak se zprvu objevuje jen náznakově v osobním životě, pak ze strany státních úředníků (neboť je celá akce financována ze státních peněz) a nakonec i zevnitř štábu. Důmyslně rozvíjený film ukazuje, že barbarství nespočívá jen v páchání surových činů, ale stejně tak je barbarstvím i absence svědomí, nevědomost a lhostejnost. Jeden z nejvýraznějších autorů současné evropské kinematografie, Radu Jude, přichází s filmem, který se nebojí ukázat, že i zamlčování pravdy a překrucování faktů je barbarským činem. Slova „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“, která zazněla v roce 1941 na sjezdu ministrů a odstartovala tak „očištění“ východní fronty, jsou pro Judeho film příznačná i z jiného pohledu. Jude se chce vyrovnat s minulostí svého národa, stejně jako hlavní postava filmu. O podobných událostech se musí mluvit, protože jedině tak se s nimi dokážeme vyrovnat. A během toho procesu o sobě možná zjistíme, že už barbaři dávno jsme. Horší je ale neumět si to přiznat. Vstupné pro členy FK 80Kč, ostatní 120 Kč.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuMonetovy lekníny - magie vody a světla

Le ninfee di Monet - Un incantesimo di acqua e luce

Režie  -   Giovanni Troilo

Scénář  -   Giovanni Troilo

Země původu  -  Itálie

2018 / 90 min.

Ve volném, cyklu Umění v kině uvádí FK další dokumentární snímek, který je tentokrát věnovaný mistrovským dílům Claudea Moneta. Co inspirovalo génia a bezpochyby největší jméno impresionismu k sérii obrazů leknínů? Cestu za dokonalým zachycením neopakovatelného okamžiku přibližuje Ross King, jeden z předních odborníků na Monetovo dílo. Vstupné 80 Kč pro členy FK a 120 Kč pro ostatní.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuGoliáš

Goliat

Režie  -  Peter Grönlund

Scénář  -  Peter Grönlund

Země původu  -  Švédsko

2018 / 88 min.

Každý z nás je svého štěstí strůjcem. I když nikdy úplně přesně nevíme, jak rozhodnutí, učiněné v dobré víře, nakonec ovlivní naše další žití. Tuto myšlenku rozvinul Peter Grönlund v drsném sociálním dramatu z periferie Stockholmu. Sedmnáctiletý Kimmie žije v početné rodině a má stejné starosti jako jeho vrstevníci, ale jen do doby, než jeho otec nastoupí do výkonu trestu. Na chlapce padá odpovědnost za rodinu, nemocnou matku a navíc se musí rozhodnout, zda zaujme post svého otce v partě kriminálníků. Přesvědčivý snímek ukazuje temnější stránku Skandinávie, která zde není zobrazena jako ekonomický ráj s patentem na zázraky v sociální politice. Vstupné pro členy 80 Kč - ostatní 120 Kč.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuZjevení

L'Apparition

Režie  -  Xavier Giannoli

Scénář  -  Xavier Giannoli

Země původu  -  Francie

2018 / 137 min.

Snímek nabízí divákům pohled na zajímavou tématiku zázraku. Pohledem reportéra, kterého Vatikán přizval k ověření zjevení Panny Marie, sledujeme, jak probíhá církevní vyšetřování, jaké šílenství dokáže podobná senzace vyvolat a jak se s tím vším vyrovnává křehká Anna, které se Madona zjevila. Snímek skvěle propojuje různá témata a otázky se kterými pracuje, ať už je to účast Vatikánu, činnost vyšetřovací komise, nebo postoj lidí okolo hlavní hrdinky, kteří se vyrovnávají s jejím posláním, nebo se snaží na celém svatém cirkusu pouze vydělat. Snímek zdobí skvělé herecké výkony, dramatické zápletky a dějové zvraty i nominace na Césary 2019. Vstupné pro členy 80 Kč - ostatní 120 Kč.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuTrabantem tam a zase zpátky

Trabantem tam a zase zpátky

Režie  -  Dan Přibáň

Scénář  -  Dan Přibáň

Země původu  -  Česko

2019 / 120 min.

Velká cesta kolem světa končí! Poslední výprava uzavírá cesty žlutých trabantů napříč kontinenty ve velkém stylu. V týmu tentokrát není žádná žena a putování odvážných mužů v čele s cestovatelem Danem Přibáněm nabírá často divoké obrátky. Žlutý cirkus jede z Indie až domů. Překonává Himaláje i diktatury, láme výškové rekordy i prchá před policií. Přestože jde mnohokrát do tuhého, mezinárodní česko-slovensko-polská posádka bojuje se všemi nástrahami s černým humorem a sebeironií. Film Trabantem tam a zase zpátky definitivně dokazuje, že není třeba drahých terénních vozů, aby člověk projel celý svět a zažil jeden z nejdojemnějších návratů.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuPozvánka na premiéru : Modlitba

Pozvánka na premiéru : La Prière

Režie  -  Cédric Kahn

Scénář  -  Fanny Burdino, Samuel Doux, Cédric Kahn

Země původu  -  Francie

2018 / 107 min.

Nenápadný, ale pronikavý, nesentimentální a formálně čistý film o víře, možnostech nápravy, různých podobách závislosti a obtížné volbě mezi láskou k člověku a láskou k Bohu patřil k vrcholům loňského Berlinale. Dvaadvacetiletý Thomas se přijíždí poprat se svou závislostí na heroinu do katolického rehabilitačního centra ve francouzských Alpách. V komunitě odříznuté od světa se střídá tvrdá manuální práce a řízené náboženské rituály, kombinace, jež mají napomáhat vnitřní duchovní obrodě a trvalé nápravě. Pro prchlivého mladíka je odvykací kúra poslední šancí, jak poznat sám sebe a udělat něco se svým životem. Vstupné pro členy FK 80 Kč - ostatní 120 Kč.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuŠťastný Lazzaro

Lazzaro felice

Režie  -  Alice Rohrwacher

Scénář  -  Alice Rohrwacher

Země původu  -  Itálie / Švýcarsko / Francie / Německo

2018 / 125 min.

Filmy režisérky a scenáristky Alice Rohrwacher jsou vždy směsí sociálního dramatu a víceúrovňového podobenství s prvky magického realismu. Lazzaro je dobrosrdečný a upřímný, pro mnohé hloupý. Žije v odlehlé části Itálie v izolované komunitě rolníků, kteří už před desítkami let ztratili kontakt se zbytkem světa. Bez možnosti srovnání však žijí svým způsobem šťastně. Když skupinu venkovanů shodou náhod objeví policie, rolníci zjišťují, v jaké lži léta žili a s vidinou splněných snů se vydávají do města. Zatímco ostatní prožívají tvrdý střet s novou realitou, Lazzaro zůstává i uprostřed moderního světa bezelstný a přirozený. Film skládá poctu klasické kinematografii a z festivalu v Cannes si odvezl Cenu za nejlepší scénář. Vstuoné pro členy 80 Kč - ostatní 120 Kč.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuOstrým nožem

Ostrým nožom

Režie  -  Teodor Kuhn

Scénář  -  Jakub Medvecký, Teodor Kuhn

Země původu  -  Slovensko

2018 / 89 min.

Celovečerní debut Teodora Kuhna se inspiruje skutečným kriminálním případem, který se odehrál na Slovensku v roce 2005. Příběh otce, který se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. Po útoku neonacistů na partu studentů zůstane na zemi ležet mrtvý ubodaný kluk. Policie koná, pachatelé jsou dopadeni, společnost se bouří proti holohlavým náckům, ale to všechno je jenom na chvíli. Chybné rozhodnutí soudkyně a zkorumpovaná policie nedávají rodině šanci na spravedlnost. Zoufalý otec se pouští do boje se všemi. S policií bez zájmu, s podplaceným soudnictvím, s mafií, která kdesi v pozadí tahá za nitky. Dokáže tváří v tvář zavedenému systému uspět a zároveň překonat vlastní výčitky a odpustit sám sobě?


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuHostováno na webalias.cz