27   10   2020 v 17:30 hodin  (velký sál)
Provinční městečko E
  Komentářů k filmu: 0

27   10   2020 v 19:30 hodin  (velký sál)
Lola
  Komentářů k filmu: 0

3   11   2020 v 17:30 hodin  (velký sál)
ADAPTACE III: Emma
  Komentářů k filmu: 0

3   11   2020 v 19:30 hodin  (velký sál)
ADAPTACE III: Rozhovory s mým zahradníkem
  Komentářů k filmu: 0

10   11   2020 v 17:15 hodin  (velký sál)
ADAPTACE III: Domov šedých motýlů
  Komentářů k filmu: 0

10   11   2020 v 19:30 hodin  (velký sál)
ADAPTACE III: Stehlík
  Komentářů k filmu: 0

17   11   2020 v 17:30 hodin  (velký sál)
ADAPTACE III: Naděje
  Komentářů k filmu: 0

17   11   2020 v 19:30 hodin  (velký sál)
ADAPTACE III: Žaluji!
  Komentářů k filmu: 0

24   11   2020 v 17:00 hodin  (velký sál)
ADAPTACE III: Richard Jewell
  Komentářů k filmu: 0

24   11   2020 v 19:15 hodin  (velký sál)
ADAPTACE III: Sirotci z Brooklynu
  Komentářů k filmu: 0


Provinční městečko E

Town of Glory

Režie  -  Dmitry Bogolyubov

Scénář  -  Dmitry Bogolyubov

Země původu  -  Rusko/ Česko/ Německo

2019 / 82 min.

Západní Rusko, město Jelňa. Místní ho hromadně opouštějí a ti, kteří zůstali, mají jen málo životních radostí. Jednou z nich je nekončící adorace vítězství nad fašismem. (Stalin nechal město za cenu obrovských ztrát na životech osvobodit, aby svému lidu vdechl naději). Režisér sleduje osudy dvou místních patriotů a jejich blízkých po dobu tří let. Dospívající Máša objíždí vlastenecké srazy, kde zpěvem oslavuje padlé a stárnoucí Sergej vykopává jejich kosti a tajně sní o změně poměrů. Snímek jejich prostřednictvím ukazuje, jak trauma z války prosakuje napříč generacemi, formuje život obyčejných Rusů a pomocí politické propagandy šíří nenávist k současnému „fašistickému“ Západu.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuLola

Lola vers la mer

Režie  -  Laurent Micheli

Scénář  -  Laurent Micheli

Země původu  -  Belgie/ Francie

2019 / 87 min.

CENY: Nominace na Césara 2020 a dvě Belgické filmové ceny Magritte 2020. V belgicko-francouzském dramatu se dospívající Lola a její otec vydávají k moři rozprášit matčin popel. Cestou se probírají mořem vzpomínek, křivd a nepochopení, z nichž většina pramení z otcovy neschopnosti přijmout změnu pohlaví svého dítěte. Lola se totiž narodila jako Lionel. Když se otec dozvěděl o tom, že syn chce změnit pohlaví, tak své dítě vyhodil z domu. Nyní se však pod vlivem situace jejich osudy propojují. Oba se najednou dozvídají něco nového o tom druhém a pomalu obnovují svůj vztah, ve snaze porozumět si. Film, kromě civilně zpracovaného tématu a vynikající kamery, zdobí fantastické herecké výkony.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuADAPTACE III: Emma

ADAPTACE III

Režie  -   Autumn de Wilde

Scénář  -  Předloha: Jane Austen (kniha) Scénář: Eleanor Catton

Země původu  -  Velká Británie

2020 / 124 min.

Emma – Velká Británie, komedie/drama, 2020, 124 min. V pořadí již šestá adaptace známého románu, tentokrát v režii slavné fotografky Autumn de Wildeové, vyniká obrazovou stránkou. Zdařilý debut polaská oko diváka a příjemně připomene osudy Emmy Woodhousové, krásné, slušně zajištěné a inteligentní mladé dámy, která se rozhodla organizovat životy všech, co se vyskytují v jejím okolí, což se ne vždy ukáže být dobrým nápadem. Režie: Autumn de Wilde - podle románu Jane Austen Jane Austen (16.12.1775 – 18.7. 1817) byla anglická spisovatelka, představitelka tzv. rodinného románu. Ve svých dílech zachycovala život venkovských vyšších vrstev. Hlavními postavami bývají inteligentní, morálně silné hrdinky, které ostře kontrastují s pošetilostí svého okolí.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuADAPTACE III: Rozhovory s mým zahradníkem

ADAPTACE III

Režie  -  Jean Becker

Scénář  -  Předloha: Henri Cueco (kniha) Scénář: Jean Becker, Jacques Monnet, Jean Cosmos

Země původu  -  Francie

2007 / 110 min.

Rozhovory s mým zahradníkem – Francie, komedie/drama/životopisný, 2007, 110 min. Herecké hvězdy francouzského filmu Daniel Auteuil a Jean-Pierre Darroussin jako malíř a jeho zahradník, jinak kamarádi ze základní školy, se po letech setkávají v rodném domě prvního z nich. V laskavých i břitkých rozhovorech znovu navazují a prohlubují své přátelství. Režie: Jean Becker - podle novely Henri Cueca Henri Cueco (19.10. 1929 – 13.3.2017) byl francouzský malíř, esejista, rozhlasová osobnost a autor několika románů a novel. Částečně autobiografická kniha Rozhovory s mým zahradníkem byla vydána v Paříži v roce 2004. Film byl nominován n a Césara a uveden na MFF v Karlových Varech v roce 2007.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuADAPTACE III: Domov šedých motýlů

ADAPTACE III

Režie  -  Dome Karukoski

Scénář  -  Předloha: Leena Lander (kniha) Scénář: Marko Leino, Dome Karukoski

Země původu  -  Finsko

2008 / 102 min.

Domov šedých motýlů – Finsko, drama, 2008, 102 min. Nejúspěšnější finský film roku 2008 zachycuje osudy čtrnáctiletého chlapce, který po dlouhém putování mezi pěstounskými rodinami skončil společně s dalšími osmi chlapci v přísně vedeném nápravném zařízení. V izolované komunitě se vracejí trauma a křivdy z dětství a Juhani čelí tíživým otázkám viny a odpuštění. Režie: Dome Kaurukoski - podle románu Leeny Lander vydaného v roce 1991. Leena Lander (25.10.1955) je finská spisovatelka, autorka románů, povídek, divadelních a rozhlasových her. Její knihy byly přeloženy až do dvaceti jazyků. Je držitelkou několika literárních cen a čestných uznání, z nich nejvýznamnější je Cena Kaleviho Jänttiho.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuADAPTACE III: Stehlík

ADAPTACE III

Režie  -  Režie: John Crowley

Scénář  -  Předloha: Donna Tartt (kniha) Scénář: Peter Straughan

Země původu  -  USA

2019 / 149 min.

Stehlík – USA, drama, 2019, 149 min. Životní příběh Theodora Deckera je sérií osudových ztrát a nálezů. Teroristický útok jej v dětství připraví o matku, ale zároveň se stává vlastníkem slavného obrazu zvaného Stehlík. Důsledky obou těchto událostí, společně s vlivem několika přátel určí směr Theova života, a neoddělitelně jej svážou nejen se světem umění, ale i se světem zločinu. Košatý příběh je úvahou o tom, zda máme vůbec šanci vést život takový, jaký bychom chtěli. (Dokonalý přepis literárního díla). Režie: John Crowley – podle románu Donny Tartt. Donna Tartt (23.12.1963) je americká spisovatelka a autorka románů Tajná historie, Malý kamarád a Stehlík, za který v roce 2014 obdržela Pulitzerovou cenu.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuADAPTACE III: Naděje

ADAPTACE III

Režie  -  Karel Kachyňa

Scénář  -  Scénář: Jan Procházka, Karel Kachyňa

Země původu  -  Československo

1963 / 89 min.

Naděje – Československo, drama, 1963, 89 min. Tandem Procházka/Kachyňa nacházel „perličky na dně“ v prostředí a hrdinech nepatřících do typického rejstříku socialistického realismu. Na velké stavbě, v bezedném reálném i životním bahně, tráví své večery opilec Lucin (R. Hrušínský) a děvče lehkých mravů Magda (H. Hegerová). Jejich osudy se protnou. Podivný způsob soužití přináší hádky i facky. Přesto se k sobě stále vrací a odpouštějí si. Vědí, že si jsou navzájem tou poslední životní oporou… Režie: Karel Kachyňa – scénář Procházka přepracoval do knihy povídek Tři panny a Magdaléna. Jan Procházka (4.2.1929 – 20.2.1971) jeden z nejvýznamnějších českých filmových scénáristů, spisovatel a publicista. Je autorem více jak 30 námětů a scénářů.


 

Vaše komentáře k tomuto filmuADAPTACE III: Žaluji!

ADAPTACE III

Režie  -  Roman Polanski

Scénář  -  Předloha: Robert Harris (kniha) Scénář: Robert Harris, Roman Polanski

Země původu  -  Francie/ Itálie

2019 / 132 min.

CENY: Stříbrný lev na MFF v Benátkách 2019. Cézar 2019 za režii, za adaptovaný scénář a za kostýmy. Dreyfusova aféra. Politický skandál, který destabilizoval Francii, uvedl ve známost Emile Zola. Dopisem prezidentovi s názvem J'accuse! (Žaluji!), apeloval na propuštění Dreyfuse z vězení. Židovský důstojník byl v roce 1894 na základě zfalšovaných důkazů obviněný vojenským soudem ze špionáže pro Německé císařství. Dvakrát byl shledán vinným, následně omilostněn a rehabilitován. V příběhu nespravedlivě odsouzeného Žida, se zrcadlí i osobní příběh Polanského, který byl absurdně nařčen ze satanismu v souvislosti se smrtí jeho ženy Sharon Tateové, zavražděné sektou Charlese Mansona. Režie: Roman Polanski – podle románu Roberta Herrise. Česky 2016, Důstojník a špeh. Robert Dennis Harris (7. března 1957) je anglický spisovatel, autor románů, který se věnuje i literatuře faktu. Úspěšný je i se svými historickými a politickými fikcemi (Pompeje).Působil také jako novinář a televizní reportér na veřejnoprávní stanici BBC.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuADAPTACE III: Richard Jewell

ADAPTACE III

Režie  -  Clint Eastwood

Scénář  -  Scénář: Billy Ray, Předloha: Marie Harriet Brenner

Země původu  -  USA

2020 / 131 min.

Richard Jewell – USA, životopisný/drama/historický, 2019, 131 min Filmařsky dokonale převyprávěný skutečný a absurdní příběh zapomenutého hrdiny Richarda Jewella, pracovníka bezpečnostní agentury. Na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 odhalil batoh plný výbušnin. Díky jeho zásahu bylo zachráněno tisíce lidských životů. Po krátkém oslavování je však Jewell označen za původce útoku. Když media zveřejní informaci o tom, že je vyšetřován FBI, strhne se mediální šílenství…. Režie: Clint Eastwood – podle článku Marie Harriet Brennerové:„American Nightmare: The Ballad of Richard Jewell" a podle knihy The suspect autorů Kenta Alexandera a Kevina Salwena Marie Harriet Brenner (15.12. 1949) je americká autorka, investigativní novinářka a spisovatelka. Podle jejích článků byly natočeny filmy Soukromá válka a Insider: muž, který věděl příliš mnoho.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuADAPTACE III: Sirotci z Brooklynu

ADAPTACE III

Režie  -  Edward Norton

Scénář  -  Předloha: Jonathan Lethem (kniha) Scénář: Edward Norton

Země původu  -  USA

2019 / 144 min.

Autorský projekt Edwarda Nortona, který na adaptaci oceňovaného románu pracoval dvacet let. Postupně převzal povinnosti producenta, scenáristy, představitele hlavní role a režiséra. Soukromý detektiv pátrá po okolnostech násilné smrti svého mentora, který se ho jako sirotka ujal. Zasazením příběhu do roku 1957 získal film nostalgickou atmosféru a přiblížil se poetice klasického filmu noir. Snímek se nesnaží strhnout dramatičností, ale spoléhá na zajímavé postavy, dialogy a retro náladu. Režie: Edward Norton 24. listopadu v 19:30 Jonathan Lethem (19.2.1964) je úspěšný americký spisovatel, autor sedmi románů. Mezi nejúspěšnější patří The Fortress of Solitude (2003) a Motherless Brooklyn (1999, česky Sirotci z Brooklynu, 2008). Druhá z nich získala National Book Critics Circle Award a Salon Book Award i řadu dalších ocenění.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuHostováno na webalias.cz