Dobrý šéf

6 filmových cen Goya 2022 a další ocenění a nominace

Španělsko, komedie, 2021, 120 min.   

Lehce absurdní komedie, ve které herecky exceluje Javier Bardem jako šéf rodinné firmy je zábavným i krutým portrétem mocného člověka.

Ředitel úspěšné továrny Blanca (Javier Bardem) je zdánlivě dobrosrdečný, obětavý šéf, ale ve skutečnosti je pokrytecký a manipulativní. Lidem sice pomáhá, ale jen proto, aby eliminoval případné problémy. Jako chameleon se prodírá společenskými situacemi a z každé situace dokáže vyjít jako vítěz. Vše se mu daří, ale boží mlýny přeci jen melou, sice pomalu, ale přece.

Během několika dnů pár zcela běžných problémů eskaluje do extrémních rozměrů. Musí řešit manželskou krizi svého neschopného manažera, nepohodlné chování propuštěného zaměstnance, očekávaný příjezd kontrolní komise, a k tomu ho rozptyluje nová várka sličných stážistek. Blanco je odmalička zvyklý mít úspěch a moc, jeho priority jsou úspěch firmy, počet ocenění visících na zdi a teď náhle ztrácí kontrolu nad světem okolo i nad sebou.

Ve snímku dominuje výkon Javiera Bardema, který si roli slizkého páprdy vyloženě užívá. Znalého diváka ale u španělského filmu nepřekvapí, že nás nečekají salvy smíchu. Je to sice zábavný film, ale humor je černý a krutý. Situace jsou rozhodně vtipné, jenže zároveň krutě pravdivé. K dnešnímu dni získal snímek doma i v zahraničí 30 ocenění a 50 nominací, jejichž výčet možná ještě nekončí.

Režie: Fernando León de Aranoa