Il Boemo

Česko/Itálie/Slovensko, hudební/životopisný/historický, 2022, 140 min.

Po vřele přijatém uvedení v hlavní soutěži festivalu San Sebastian se vůbec poprvé českým divákům představil Il Boemo na Finále v Plzni a vzápětí byl jako reprezentant české kinematografie vyslán do boje o oscarové nominace.

Il Boemo – Josef Mysliveček, též Giuseppe Misliweczek se narodil 9. března 1737 v Praze a zemřel 4. února 1781 v Římě. Byl hudební skladatel období pozdního baroka a klasicismu. Druhou polovinu svého života prožil v Itálii, kde se proslavil především svými operami. Kromě dvaceti šesti oper jeho bohatá tvůrčí činnost zahrnuje řadu oratorií, sinfonií a nástrojových komorních skladeb.

V dlouho plánované a neméně dlouho realizované historické, životopisné a mimořádně výpravné fresce, přináší Petr Václav pohled do doby, kdy se hudebník přezdívaný Il Boemo vypracovává mezi nejprestižnější italskou elitu, zaplétá se s vysoce postavenými šlechtičnami, komponuje i prezentuje své skladby, sbírá největší úspěchy. Setkává se s mladým Mozartem, jemuž se posléze stal mentorem. Právě jejich vzájemná korespondence je dnes jedním z hlavních pramenů o Myslivečkově životě. Ve filmu exceluje Vojtěch Dyk. Hraje na klavír, zcela přirozeně diriguje, mluví italsky a uvěřitelně ztvárňuje Myslivečka ve velmi vážné fázi syfilidy, kdy ztratil celý nos a jeho každodenní existence musela být velmi bolestivá. Cílem filmu bylo dle vyjádření režiséra Petra Václava, připomenout pozapomenuté skladatelovo dílo i jeho osobu dnešnímu publiku, a prostřednictvím hudby poodhalit jeho vnitřní svět. Hudebních pasáží je ve filmu dostatek a jsou prezentovány barokním orchestrem a profesionálními operními sólisty. Divák si užije i dobových kulis, scénografie, masek a kostýmů. Na české poměry působí snímek bohatě, až opulentně.

Snímek není určen jen pro milovníky barokní hudby. Režisér Václav natočil universální příběh jednoho pozapomenutého génia, v jehož životě se střídá úspěch i prohra.

Režie: Petr Václav