Filmový klub Alfa

Malířka a zloděj

Ozvěny Letní filmové školy v Uherském Hradiští. Vítězný snímek divácké soutěže o nejlepší film.

Mladá česká malířka Barbora Kysilková, která dříve působila v Oxfordu a Berlíně, už nějakou dobu žije v Norsku, kam se odstěhovala za svým manželem. Její hyperrealistické figurální olejomalby zaujaly i tamní uměleckou scénu. Do norských i českých zpráv se pak dostaly, když v dubnu 2015 ukradli dva muži z galerie v Oslu dvě velká plátna. Lupiči zanechali na záznamu bezpečnostních kamer dostatečné důkazy ke svému dopadení a iniciátor krádeže se brzy dostal před soud. A tam do života malířky, zvědavé, kdo a proč by kradl její obrazy, nečekaně vstoupil zloděj.

Narkoman a bývalý vězeň Karl Bertil-Nordland se stal nejen námětem Barbořiných dalších obrazů, ale také kamarádem. A původně zamýšlený krátký film norského rodáka Benjamina Reea o uměleckém lupu se proměnil v celovečerní portrét neobvyklého vztahu dvou lidí, kteří se navzájem nebojí nahlédnout do temnějších míst svých životů. „Působivý portrét soucitu a odpuštění,“ shodli se kritici na webu Rotten Tomatoes, kde si snímek drží obdivuhodné skóre 96 % pozitivních recenzí.

Nejchválenějším nápadem Reeova filmu je střídání perspektiv obou aktérů, někdy dokonce stejnou situaci vidíme ze dvou pohledů. Každý protagonista také vypráví příběh toho druhého, čímž zároveň odhaluje i sám sebe. Malířka a zloděj dokládá katarzní sílu umění i důležitost empatie a zájmu o druhé. Režisér dvojici sledoval čtyři roky, dalších osm měsíců strávil s třemi střihači ve střižně. A přitom hledal odpovědi na otázky: Co všechno člověk udělá, aby ho ostatní vnímali a ocenili? A co nás stojí pomoci a vnímat druhého?

Režie: Benjamin Ree

  • Datum: 19. 9. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *