PATRIARCHA

Bezva Březnové Bijáky

Nejlepší novozélandský film roku 2017 a další ceny a nominace.

Nový Zéland, akční/drama, 2016, 103 min.

Lee Tamahori, rodák z Nového Zélandu, po otci Maor, patří bezesporu mezi světovou režisérskou elitu. Do povědomí diváků vstoupil v roce 1994 adaptací kontroverzního bestselleru maorského autora Alana Duffa Kdysi byli bojovníky. Děj líčí osudy typické dělnické rodiny s nezaměstnaným otcem, násilníkem a pijanem, a kdysi krásnou matkou neúspěšně usilující o štěstí svých dětí. Snímek ohromuje scénami až zvířecí brutality, ale upoutává též obrazy plnými citu, humoru a naděje. V klubu jsme jej uvedli v roce 1995 a kdo viděl, nezapomene. Celosvětová úspěch „bojovníků“ otevřel Tamahorimu cestu do amerických studií, kde natočil například: Na ostří nože,1997, Ďáblův dvojník, 2011, i jednu Bondovku. Po létech se Tamahori vrací na Nový Zéland k maorské tématice.   

60. léta 19. století, východní pobřeží Nového Zélandu. Dvě maorské rodiny střihačů ovcí – Mahanové a Poatové – jsou zapřisáhlými nepřáteli a obchodními rivaly. Čtrnáctiletý Simeon Mahana, nejmladší syn, hledá spojence proti svému despotickému dědečkovi Tamihanovi. Jak Simeon postupně odhaluje pravdu o dlouholeté rodinné vendetě riskuje nejen svou vlastní budoucnost, ale také soudržnost celé napjaté společnosti.

Patriarcha, uváděný též pod názvem Mahana, vystihuje atmosféru doby, maorskou kulturu, a rodové vazby. Za zmínku stojí, že roli zarputilého děda ve filmu ztvárnil Temuera Morrisson, který si zahrál v „bojovnících“ alkoholika, despotickou hlavu rodiny.

Režie: Lee Tamahori